Ekonomi

Yerli doğalgazın karaya ulaşması için geri sayım başladı

Karadeniz gazını karaya taşıyacak 170 kilometrelik boruların deniz tabanına döşenmesi süreci tamamlandı. Toplam piyasa değeri 1 trilyon dolar olan 710 milyar metreküpün keşfi, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını önemli ölçüde azaltacak.

20 NİSAN’DA ÇEKİMLERİ YAPILACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İnşallah 20 Nisan’da Karadeniz gazımız devreye girecek. Karadeniz gazının ateşini 20 Nisan’da Filyos’ta yakacağız. O zaman Türkiye yerli gazını kullanmaya başlayacak.” Sözleriyle sözü duyurmuştu.

Sakarya gaz sahasından çıkarılan gaz 170 kilometrelik boru hattıyla Filyos Proses Tesisi’ne getirilerek törenle yakılacak.

İlk etapta evsel gazda 10 milyon metreküp doğalgaz kullanılacak. İkinci etapta ise 40 milyon metreküp doğalgaz vatandaşın hizmetine sunulacak.

Türkiye’nin yıllık doğalgaz tüketimi 55-60 milyar metreküp civarında. Hedef, 2026 yılına kadar kullanılan gazın yüzde 30’unun Karadeniz sahasından karşılanması. Böylece enerjide dışa bağımlılığın önemli ölçüde azalması bekleniyor. Sisteme katılan yerli gazın Türkiye’nin doğal gaz ithalat sözleşmelerindeki elini daha da güçlendirmesi bekleniyor.

“KONUTLARDA KULLANILAN GAZIN TAMAMINI KARŞILAYACAĞIZ”

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Artık milli teşkilatımızın ürettiği milli kaynaklardan gelen gazı sisteme basacağız.dedi,

İlk etapta ihtiyaçlarımızın tamamını karşılamayabilir muhtemelen ama %25-30 seviyesinde ihtiyaçlarımızı karşılayacaktır. Türkiye’nin konutlarda kullandığı doğalgazın tamamını Karadeniz’deki bu rezervden, bu kaynaktan karşılayacağını sık sık söylüyoruz. Çocuklara ve gençlere çok değerli bir hediye bırakacağız. Çünkü o gün 20 Nisan’da açılışı yaptığımızda 2-3 gün önce 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı’nı gerçekleştirmiş olacağız. İnşaAllah bu kaynağı çocuklarımıza, gençlerimize yani geleceğimize emanet edeceğiz.

toprakkale-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu