Haber

Prof. Dr. Çet Atun: Filistinlilerin topraklarını sattığı tezi doğru değil

Prof. Dr. Cet Atun, KKTC’de eğitimlerine devam eden Uluslararası Öğrencilerimize yönelik olup, içeriğinde özellikle Filistin ve Kıbrıs adasının tarihi ile Kıbrıs Türklerinin varoluş mücadelesini içermektedir. “Kıbrıs ve Filistin, Benzerlikleri ve Farklılıkları”başlıklı bir konferans verdi:

‘FİLİSTİNLİLERİN TOPRAKLARINI SATTIĞI TEZİ YANLIŞ DEĞİL’

Filistin ve Kıbrıs’ın M.Ö.’den başlayarak tarihini anlatan Atun, her iki halkın bir asır önce başlayan sorunlarının kökenlerini ortaya çıkardı.

Filistin halkının Filistin bölgesindeki topraklar üzerindeki haklarının binlerce yıl öncesine dayandığı, İsrail Devleti kurulduktan sonra Filistinlilerin topraklarını sattıkları iddiasının doğru olmadığı ve bu yalanın son derece ustalıkla kamuoyuna sunulduğu iddiası. Dünya medyasını gizli bir gerçekmiş gibi kontrol edenlerin dünya medyasını ve neredeyse tüm dünyayı inandırdıklarını, gerçekte ilk olarak Filistinlilerin topraklarının Filistinlilerden zorla alındığına inandırıldıklarını ifade etti. Bölgeyi yöneten İngiliz Manda Yönetimi’nin uygulamaları, ardından İsrail devleti ve Yahudi göçmenler, silah zoru ve taraflı mahkeme kararlarıyla.

Aynı tekniklerin Kıbrıs’ta da uygulandığını anlatan Atun, Kıbrıs adasının 1878’de İngilizlere kiralandığını, adadaki toprakların yüzde 85’inin Türklere ve Osmanlı Vakıflarına ait olduğunu, 27 yıl sonra bu toprakların büyük kısmının el değiştirdiğini anlattı. kağıt oyunları aracılığıyla zorla el konuldu ve el değiştirildi. Filistin ve Kıbrıs’ta yaşananların zaten geçmişi bilmekle ortaya çıktığını vurguladı.

Katılımcıların ilgiyle dinlediği konferansın ardından konuşmacı Prof. Dr. Cet Atun soru yağmuruna tutuldu.

Konferansın sonunda tüm katılımcılara katılım belgeleri sunuldu.

koprukoy-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu