Haber

Container’larda DASK zorunlu değil!

ANKARA (İGFA) –Sigorta ve Bireysel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından Türkiye Belediyeler Birliği’nin de aralarında bulunduğu kamu kurumlarına gönderilen yazıda, zorunlu beyin sarsıntısı sigortasına ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, 6305 sayılı Afet Sigortaları Kanunu’nun 10’uncu maddesinin kapsamına ilişkin bilgi verildi. Kanunun konusunda; 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamındaki bağımsız bölümlerin, tapuda kayıtlı ve özel mülkiyete tabi taşınmazlar üzerinde konut olarak inşa edilen binaların, ticari amaçla kullanılan bağımsız bölümlerin, ofis ve benzeri amaçlarla ve kamu tarafından yapılan veya finanse edilen yapılar ve konutlar zorunlu sarsıntı sigortasına tabidir.

DASK’TA ABONELİK ARANMAMASI GEREKİYOR

SEDDK’dan yapılan açıklamada, deprem nedeniyle sığınak alanlarına kurulan konteynerlerin zorunlu deprem sigortası kapsamında olmadığı belirtildi. Yazıda, konteynerlerin 2012 sayılı yasa kapsamında zorunlu deprem sigortası gerekliliklerinden muaf olduğu vurgulandı. 6305 sayılı Kanun ile ilgili yapıların su ve elektrik abonelik işlemlerinde zorunlu deprem sigortası aranmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu