Haber

Van’da 300 diyabetli çocuğa şeker ölçüm cihazı dağıtıldı

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından 300 diyabetli çocuğa şeker ölçüm cihazı ve 7 bin sensör dağıtıldı.

Belediye Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’nın İl Milli Eğitim ve İl Sağlık Müdürlükleri ile yürüttüğü proje kapsamında il genelindeki ilköğretim okullarında “Tip 1 Diyabet” konulu seminerler düzenlendi.

Seminerler ile öğretmenlere ve ailelere diyabetli çocukların okulda geçirebilecekleri ataklar hakkında ilk yardım bilgisi verildi.

Proje kapsamında belirlenen 300 diyabetli çocuk için temin edilen şeker ölçüm cihazı ve sensörler ailelerine teslim edildi.

Diyabetli çocukları ziyaret eden Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Selma Biçek, projeyle çok sayıda çocuğun hayatına dokunduklarını söyledi.

Biçek, diyabetli ailelerin kendileriyle iletişime geçerek durumu anlattıklarını belirtti. “Bu cihazlar okullarda annelere ve öğretmenlere büyük kolaylık sağladı. Bu cihazlar pahalı olduğu için birçok aile bu cihazları karşılayamadı.” dedi.

Oğlunun 5 yıl önce şeker hastası olduğunu belirten Sultan Tutal, “Sayın Valimiz sesimizi duydu. Ekonomik olarak ulaşamadığımız bu cihazlara ulaşmamızı sağladı. Bu sayede şeker ölçüm cihazımızı aldık ve kullanmaya başladık. .Artık parmağımızı delmiyoruz, çocuğumuza zarar verilmiyor.Allah devletimizden razı olsun, Sayın Valimiz.Boşverin.” dedim.

13 yaşındaki şeker hastası Mert Tutal, yetkililere teşekkür ederek, “Ölçmek için daha önce parmağımı delmek zorunda kalıyordum, bu çok canımı yakıyordu. Artık sensör sayesinde anlık ölçüm yapabiliyorum. birçok yönden hayatımızı kolaylaştırdı.” sözlerini kullandı.

haber-ayranci.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu