Ekonomi

Fed yetkilileri güçlü büyümeye rağmen potansiyel ekonomik yavaşlamaya işaret ediyor

Federal Reserve yetkilileri Thomas Barkin ve Raphael Bostic, son dönemdeki güçlü büyüme verilerine rağmen ABD’de ekonomik yavaşlama potansiyeline ilişkin endişelerini dile getirdi. Perşembe günü New Orleans’ta düzenlenen bir görüşme toplantısındaki yorumları, ekonominin geçmiş faiz oranı artışlarının etkisini tam olarak absorbe edememiş olabileceğini gösteriyor.

Güvercin siyasi duruşuyla tanınan ve Atlanta Fed Başkanı olarak görev yapan Bostic, Fed’in mevcut politikasının enflasyonu önleyecek kadar kısıtlayıcı olduğuna inandığını belirtti. Yaklaşan ekonomik istikrarsızlık konusunda uyarıda bulunan Bostic, enflasyon %2 hedefine ulaşana kadar bu duruşunu sürdüreceğine söz verdi.

Öte yandan şahin görüşleriyle tanınan Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, ekonomik gerileme öngörüsünde bulundu. Barkin’in tahmini yakın zamanda açıklanan güçlü üçüncü çeyrek büyüme verileriyle çelişiyor. Barkin, fiyat belirleyicilere fiyatlar üzerindeki etkilerinin azaldığını göstermek için yavaşlamanın gerekli olduğunu savundu.

Bu açıklamalar, Fed’in son 22 yılın en yüksek seviyesi olan %5,25 ile %5,5 arasında seyreden faiz oranlarını daha da artırmayı düşündüğü bir dönemde geldi. Bu niyet, daha fazla artış olmayacağını öngören piyasa yatırımcılarının beklentileriyle örtüşmüyor.

Finans sektörü, Fed Lideri Jerome Powell’ın bugün ilerleyen saatlerde Washington’da düzenlenecek Uluslararası Para Fonu (IMF) konferansında yapacağı konuşmayı sabırsızlıkla bekliyor. Konuşma, yetkililerin bu farklı bakış açıları arasında Federal Rezerv’in gelecekteki para politikası yönüne ilişkin daha fazla fikir verebilir.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu