Haber

Diyarbakır’da 123 doktor özel hastanelerden ayrılarak devlet hastanelerine gitti

Sağlık Bakanlığı’nın Ağustos ayında yaptığı düzenleme ile hekim maaşlarına zam yapıldı. Yönetmelik ile uzman doktor ve diş hekimlerine 10 bin TL, asistan doktorlara 7 bin 500 TL, pratisyen hekimlere 5 bin TL’ye kadar ek ödeme yapılacağı açıklandı. Ek ödemelerle birlikte pratisyen hekimlerin maaşı 20 bin TL’ye, uzmanların maaşı ise 27 bin TL’ye ulaştı.

TOPLU GEÇİŞLER ARTTI

Amida Haber’e göre, Maaşlarını özel hastanelerden devlet hastanelerine değiştirmek isteyen hekimlerin sayısı arttı. Korona salgınında halktan istifalarla gündeme gelen Diyarbakır’da Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı düzenlemenin ardından 123 pratisyen hekim, diş hekimi ve uzman doktor kamu hastanelerine başvurdu.

‘Emekliliğe Yansıtılmıyor’

Diyarbakır Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Akengin, reform öncesi sağlıkta fiyat politikasının kötü olduğunu söyledi. Maaşlarda yapılan düzenlemenin emekliliğe yansımadığına dikkat çeken Akengin, “Maaşlarda belli bir düzeltme oldu. Ama iki doktor olarak çalışırsan o kadar maaş alırsın. Yani bir nevi performans uygulaması” dedi. Maaşlarda yapılan güzelleştirmeyi “ek ödeme” olarak anlatan Akengin, “Performans üzerine kurulu bir sistem. Bakanlık isterse bu ücreti artırabilir. Düzeltme” emekliliğe yansımaz, ek ödeme olarak yapılır.”

Akengin, özel hastanelerde hekimlerin teminatsız çalıştığına ve yönetimin baskısına maruz kalabileceğine dikkat çekerek, “Özel servislerde bir dahiliyeci günde 40, kamu hastanelerinde ise 60-70 hasta alıyor. Özel hastanede çalışmak doktorlar için teminatsız çalışmak demektir. Özel hastanelerde çalışan doktorlar da bir miktar baskıya maruz kalıyor. Sonuç olarak, kamudaki koşullar artık özel olanlara yakındır. Bu yüzden doktorların halkı tercih ettiğini düşünüyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu