Haber

ABD: Rusya’nın müzakere şartları kabul edilemez

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İngiliz mevkidaşı James Cleverly ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Blinken, Rusya ile müzakere olasılığına değindi.

Blinken’den Rusya incelemesi

göz kırpma, “Haftalar ve aylar boyunca Rusların diplomasiyi zorladığı ve bunu istediği ve Ukrayna’nın ve bizim bunu istemediğimize dair bir anlatı vardı. Bu, elbette tamamen yanlış değil.”dedim.

Ancak bence Putin’in Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yakın zamanda yaptığı bir konuşmadaki sözlerine bakmanız yeterli.”Blinken dedi ki:

“Kabul edilemez bir şey”

“Ukrayna, ‘sahanın yeni gerçeklerini kabul etmedikçe müzakere edilecek hiçbir şey yok’ diyor. Yani Ukrayna, ‘Rusya zorla ele geçirdiği toprakları geri almayacağını kabul edip kabul etmedikçe müzakere edilecek bir şey yok’ diyor.

“Rusya tarihinde hiç bu kadar izole olmamıştı”

İngiltere Dışişleri Bakanı Cleverly yaptığı konuşmada ABD’nin Ukrayna’ya verdiği desteğin takdir edilmesi gerektiğini vurguladı.

Akıllıca, “Rusya’nın tarihinde hiç bu kadar yalnız kalmadığını ve Atlantik İttifakı’nın hiç bu kadar birlik içinde olmadığını unutmamalıyız. Putin, dünyanın Ukrayna’da yorulacağına ve emellerine direnme iradesini kaybedeceğine inansaydı, bu bir onun için ikinci devasa hata.”dedim.

Öte yandan Cleverly, mevkidaşı Blinken ile Ukrayna-Rusya savaşını ve İran’ın İran-İngiliz çifte vatandaşı olan eski Savunma Bakan Yardımcısı Ali Reza Ekber’i idam etmesini görüştüklerini anlatarak, Tahran’ın nükleer programının insansız ikmal amaçlı olduğunu sözlerine ekledi. Rusya’ya hava araçları. Endişelerini giderdiklerini açıkça belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu