Haber

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye F-16 satışına ilişkin kararını Kongre’ye iletti.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’ye F-16 satışına ilişkin kararını Perşembe günü gayri resmi olarak gözden geçirilmek üzere Kongre’ye ilettiği belirtildi.

ABD medyasında yer alan haberlere göre ABD Dışişleri Bakanlığı, F-16’ların Türkiye’ye satışı ve F-16’ların modernizasyon kitlerine ilişkin kararını perşembe günü gayri resmi olarak Temsilciler Meclisi ve Senato’daki komitelere iletti. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın kararını önümüzdeki hafta resmi olarak açıklamasının beklendiği belirtildi.

ABD’deki makalelere göre, askeri silah satışının yapılabilmesi için Kongre’nin karara itiraz etmemesi gerekiyor.

Biden yönetimi satışı memnuniyetle karşıladı

Ekim ayında Türkiye, ABD’den Lockheed Martin üretimi 40 adet F-16 savaş uçağı ve mevcut F-16 savaş uçakları için 80’e yakın modernizasyon kiti satın alma talebinde bulundu. İki taraf arasındaki teknik görüşmeler geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Biden yönetimi satışa destek verirken, onayını almak için aylardır Kongre ile gayrı resmi temas halinde.

Biden, Türkiye’ye F-16 satışını destekledi

ABD Başkanı Joe Biden, Haziran ayında İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi sonrası düzenlediği basın toplantısında, “Türkiye’ye F-16 satmamız gerekiyor. Aksi bizim çıkarımıza olmaz” ifadelerini kullanmıştı. .” – WASHINGTON

derelihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu